Půjdu já vůbec k volbám?

středa 24. červen 2009 15:56

Toť otázka! Koho a proč volit, ptá se člověk hned bez přemýšlení. A začne-li přemýšlet, je to ještě horší. Všechny strany, které jsou v parlamentu se dopustily téhož: dokonale se vyvlékly z vlastní zodpovědnosti, kterouž pověřili ouřednictvo, samy si tak vytvořivše sdostatek nerušeného času pro kampaň. Zvolili jsme je, aby nám - jakkoliv mizerně - vládly a nikoli, aby se nechaly vydržovat v pohodlném nicnedělání a mezi palácovými radovánkami aby se věnovaly svým kšeftům.

Je to stejné, jako kdybychom zaměstnali partu řemeslníků a slušně jim zaplatili a pak bychom je v půlce pracovního času našli, kterak se vyvalují na trávě, zatímco za ně pracují jiní, které jsme navíc dosud  nikdy neviděli. A ještě by chtěli, abychom je příště - tytéž drzé ksichty! - zaměstnali za týchž podmínek zas. A za naše peníze si k tomu udělají drahou reklamu.

A další otázka - co jsou vůbec zač? Rozum člověku říká, že strana - tedy strana politická - je jakési uskupení, jež hájí názory a zájmy jisté části společnosti; na jejich soupeření a konstruktivní debatě pak stojí celá ta slavná demokracie. Ty naše strany jsou ale spíše jen spolky - vždyť i ta největší má jen pár desítek tisíc členů! Propánajána, vždyť mnohem víc jich u nás mají dobrovolní hasiči, skauti  nebo myslivci! I pionýři!! Neměli by tedy spíš v parlamentu sedět skauti? Konečně - hodnoty, jež představují, jsou podstatně jasnější a bohulibější než hodnoty všech stran dohromady. Totéž lze říci o hasičích: zatímco strany, i ty nejdemokratičtější, se nechaly dokonale ošálit několika komunistickými smrady s pár třídami osmiletky a na dlouhá desetiletí si nechaly vzít jakoukoli legitimitu, hasiči, skauti a nebo sokolové své hodnoty pronesli až do našich časů a pořád se pod ně mohou podepsat. Ale to ještě není celé!

Může se kterýkoli člen nějaké strany mýrnix týrnix hnedle dostat do parlamentu? Samozřejmě, že ne. Prostého idealistu, lidového poctivce spolehlivě nepropustí síto vnitropartajních struktur, dostane se mu zaručeně -pokud vůbec - nějakého nevolitelného místa na kandidátce. Někdy mu pomohou preferenční hlasy, jenže naopak bolestně postrádáme nějakou možnost dát jiným hlasy jaksi záporné. Toho ne, moci si říct, toho šrtnu. A dokud se nezmění aspoň tohle, budou ti ve vládě a v parlamentu stále titíž, i napříště se budou rekrutovat výhradně z téže party. To máme vlastně pár desítek lidí, neustále týchž, kteří o nás rozhodují. Dle mého selského rozumu je u takového vzorku docela fuk, kdo je z jakého spolku.

Mám neodbytný pocit, že vidím ty drzé dělníky, kteří se vyvalují vedle lopat a my jim máme v té jejich svévolné protiústavní šaškárně asistovat svou naivní docházkou. Kdybych nevěděl, že slovo parlament pochází od francouzského parler, tedy mluvit, vsadil bych poslední groš, že je odvozeno od spojení par lamentation, tedy k nářku. K pláči.

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora