My a oni

pátek 3. říjen 2008 14:06

Nejsme jako oni, říkávalo se. Kdo jsou ale oni "oni" a kteří "my" jsme vlastně my? Ve správných paranoidních filmech se to tajemnými černobrýlovci, jež všichni kradmo titulují ONI, přímo hemží. A mimo filmy, ve skutečnosti?

Lid jsme my. Máme demokracii, ergo vládne lid. Je tedy zřejmo, že bychom měli vládnout sami sobě. Proč nám tedy vládnou oni?

 A oni? Samosebou, že se titulují "my". Ale myslí nás! Jenže oni jsou oni a my jsme my, kdybychom se zpřetrhali. Volíme sice my a volit můžem', koho chceme, ale jen oni si vybírají, kdo tam bude skutečně sedět. A nevyberou si nikdy nikoho z nás, toliko z těch svých. Nejsme jako oni.

Naši jedou na mezinárodní zápas v hokeji. Jaké je skóre, kdo vede? Vedeme my, prozatím 2:0. Ve třetí třetině dostaneme šest gólů a jedeme domů. Jedeme? Kdepak my - ONI jedou domů, neboť ONI to přece prohráli.

"My" je to nejkluzčí slovo ze všech, slovo přímo hadovo! Všichni zeměplazi světa se při něm jen tetelí a na sluníčku se vyhřívají. Vždycky jsme to MY, kdo jsme nějakého názoru, horlivě mu přizvukujíce. Jakmile se má najít jen jeden jediný JÁ, který má náš názor přeměnit ve skutečnost, navždy už to bude jen ON, najde-li se bohdá.

ONI můžou všechno, říkáváme. A všechno těm syčákům projde!- MY naproti tomu nemůžeme nic. Ale, jsme-li pěkně mezi svými, naopak my můžeme všechno, jsme to přeci MY a MY to o sobě víme, není-liž pravda? Jen se to nesmějí dozvědět ONI. 

Neboť nejsme jako oni.

Já, ty, on, my, vy, oni. Jen ta pravní dvě něco znamenají. Já je meč, ty je štít, my jsme chatrná bárka, vy bárka ještě chatrnější...a oni? Oni je jen vztek. A vztek cítím já, nebo ty. A ani jeden z nás nejsme jako oni.

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora