O eufemismech, aneb peníze nebo život

čtvrtek 2. říjen 2008 11:13

Všichni jistě dobře víme, co je to eufemismus: je to slovo, jímž nahrazujeme slovo jiné ve snaze tomu pravdivému ubrat na síle. Zpravidla jím ubíráme na tragice, mnohdy i na nehoráznosti.  Eufemistické tak tedy nemusí být pouhé slovo, nýbrž rovnou celé vyjádření. Všelijací veřejní křiklouni tak své nehoráznosti a sprostotu pronášejí s jemným úsměvem a dobře volenými slovy. Eufemismem par excellence bylo nacistické "Sonderbehandlung", jež označovalo zabíjení. Mne ale neustále překvapují jiné eufemismy, běžnější a ne tak nápadné.

Už Pavel Eisner se kdysi rozčiloval, proč se neustále říká "finanční prostředky" či jen "prostředky" tam, kde je řeč o penězích. A vskutku: nedostává se nám finančních prostředků, to je zajisté důvod k mrzutosti. Co však to je proti situaci, kdy se octneme bez peněz! Všechny své finanční prostředky dal bych za trochu peněz! Zkuste někdy žebrákovi věnovat nějaké finanční prostředky, uvidíte s jakou vás požene.

Pecunia non olet, ale to slovo samo jako by nám nějak zasmrádalo, nikdo si jím nechce špinit prsty. A přitom v soukolí naší doby jsou oněmi kolečky právě zlaťáky!

A naproti tomu smrt. Když dříve někdo zemřel, řekněme slavný poeta, ministr nebo jiný zasloužilý občan, novinové titulky hlásaly, že onen slovutný muž odešel, zesnul, dokonal, že jeho hlas navěky ztichl, že naposledy vydechl či dokonce zvěčněl. A dnes je volba jediná: zemřel. Jsmeť smrtelníci, najisto jednou zemřeme a budeme-li míti to štěstí, aby o nás kdy napsaly noviny, dozvědí se naši blízcí, že jsme zemřeli skutečně, že to nebyl jen jejich těžký sen .

Jaksi dnes není prostoru pro eufemismus, jde-li o to, sdělit krutou pravdu. Běží-li však o sdělení vyčíslitelné, po penězích vidu ani slechu.

Mors non olet, sed pecunia...?

Nerozumím tomu ani za mák.

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora