Přirození kandidáti

středa 2. listopad 2016 17:28

Myslím, že značný problém je, že nám zcela chybějí přirození kandidáti na presidenta. Takovými přirozenými kandidáty jsou třebas předsedové silných stran (vzor Klaus svého času). Jenže podívejte se, jak to naše strany se svými předsedy dělají. A také jací jsou ti předsedové.

Dalšími přirozenými kandidáty jsou tzv. "veřejní intelektuálové". Jenže i ti mají v našich krajích svá špecifiká. Především se dlouhodobě vyhýbají politice jako takové. Jsou ochotni komentovat cokoli (vzor Höschl) kromě politiky. Maximálně tak činí v obecné rovině (všichni jsou stejní, politika je svinstvo) a nebo jen ve vyhrocených chvílích a neradi.
A tak nám tu přešlapujjí
a) figury v politice sice ukotvené, ale zoufale slabé a nedostatečné (vzor Dienstbier)
b) selfmademeni, kteří z definice trpí řadou věcí, na kterých je Zeman spráská jak malé smrady (vzor Horáček)
c) lidé, kteří by schopnosti měli, ale o politiku nestojí a dlouhodobě to říkají (vzor Drábová)
d) lidé, kteří mají neprolomitelné limity volitelnosti u celých desítek procent populace (vzor Halík).

Hlavním viníkem jsou ale politické strany en bloc a především jejich angažmá v krajské úrovni: svorně dřely na tom, aby lidi politiku poprávu nenáviděli.
Krom toho ta monumentální neschopnost: přinejmenším od slavné scénky s korunovačními klenoty přece všichni relevantní politici vědí, že v čele státu stojí hrubián, ožrala a zdravotní troska, která dělá zdravému rozumu a etice fascinující PR a po několika letech takové kampaně, která je nestojí halíř (platíme ji my), přijdou - s čím vlastně?
A pak tu ještě máme faktor pražské kavárny: je pravděpodobné, že se třeba Michal Horáček do druhého kola dostane. Zároveň je ale jen mizivá naděje, že ve druhém kole vyhraje. Jednak čert - jak známo - sere na větší hromadu, druhak má (Horáček, ne čert) míň peněz než Lukoil nebo Číňani a třeťak ho (Horáčka, ne čerta) jistě podpoří všichni profláklí petenti a kavárníci, což jen donutí nerozhodnuté quasizemanovce jít k volbám a kavárenský převrat (jinak též Majdan) nedopustit.

Za celého Zemana si může naše politická scéna sama svou bezzásadovostí, ukňouraností, nerozhodností, neschopností plánovat a přemýšlet, neschopností provádět skutečně funkční levicovou politiku, zkorumpovaností a pragmatickým příštipkařením. A taky trochu my voliči, že nám taková politika už pětadvacet let stačí.

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora