Panu presidentovi

středa 4. listopad 2015 23:03

Pane presidente, těžko se mi na Vás arci hledí. Ne tedy, že by se mne nějak dotýkala Vaše visáž, nýbrž se mi přetěžko dívá na Vaše trápení. Dovedu pochopit, že jste tu funkci chtěl - nechápu však, že ji chcete i nadále, když jste jistě seznal (jak ostatně byl seznal každý vnímavější člověk), jak pramálo Vám svědčí. Potíte se, chřadnete, sotva se vlečete; je na Vás outrpný pohled.

Přetěžko ze sebe dolujete poslední moudra, statečně - jakkoli směšně - bojujete s cizími jazyky, plahočíte se světa kraj a škrtíte se v kvádru a těsných botách. A přitom by stačilo jediné: pustit se do jiné práce.

Ondyno viděl jsem, že kdesi hledají vrátného. Věřte, že jsem si hned vzpomněl na Vás! Mohl byste si povolit kravatu na takovém místě, ba i zůstat v bačkorách. A považte: ten okamžik, než by vcházející prošel před Vaší kukaní a zas Vám zmizel z dohledu, by byl právě tak akorát pro nějaký bonmot! Ještě ve výtahu by zněl tomu člověku v hlavě a každým patrem připadal by mu hlubší, lhostejno zda by jel dolu či nahoru.

Nikdo by se zbytečně nečílil nad nějakým tím douškem šnapsu v pracovní době a jitrnička v novinách zabalená by byla krásnou korunou vtělené domácí útulnosti, ba by přímo zvala ku sousedskému pobytí: i zde by se nějaký ten hrubší žertík šikl.

Ani ty jazyky by se Vám neztratily - každou chvíli do podniku přijde nějaký divný telegram kdovíodkud, každou chvíli nějaký telefonát z daleka a jistě občas i návštěva. Neuplyne měsíc, aby nějaká uklízečka nepotřebovala poblahopřát kamarádce do Německa a nebo dávné ruské kolegyni z jakési družby, aby snad i Vosolsobě - ba sám soudruh ředitel! - nepotřeboval drobnou radu stran správného sklonování či kýho vejra.

Věru neměl byste nepřátel, ježto vrátný musí být trochu vtipný, trochu hrubý, trochu vlídný a trochu rázný. Musí vědět, kdy zvednout hlas a kdy nalít skleničku prokřehlému šoférovi. Musí vědět všechno o všem a přitom vlastně nepotřebuje vědět nic. 

Jistě by Vám to přineslo víc klidu. A věřte, že i nám.

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora