K církevním restitucím

úterý 6. květen 2008 15:16

Zas už to nemohu vydržet, odpusťte mi. Zas tolik povyku pro něco zcela zřejmého! Opět se na složité otázky vyslovují jednoduché odpovědi a naopak věci z podstaty prosté se řeší k uzoufání složitě; v tom bohužel odjakživa tkví tajemství politiky. Tak třeba obyčejná, prachsprostá krádež. Nuže, zkuste si to představit: někdo vám ukradne zlatý zapalovač po pradědečkovi.

Ten někdo je bohužel kdosi velmi vysoko postavený a nezbude vám, než si počkat na to, až se (zákonitě) octne níže. V okamžiku, kdy je ze zloděje vám rovný (přibližně) člověk, upozorníte jej na dávný zločin. Co on na to? Inu, co by, člověče, co sme si to sme si, to dávno vodnés čas, podivejte se na to takhle - dyť já ten zapalovač mam už pomalu dýl, než ste ho měl vy, spoustě hodnejch lidí sem s nim připálil, no fakt je, že trochu rezne, potřeboval by tu a tam povyspravit, no jo, na to já ale nemam. Že by vám ten zapalovač tedy vrátil, tážete se po právu? A on se začne drbat ve vlasech, kroutit jak Bém a dá vám návrhy řešení:

1. Tak heleďte se, zapalovač jako zapalovač, já vam dam jinej, pěknej. Zapaluje líp. Ten starej byl sice zlatej, to víte, já ale sem si už zvyk dělat hogofogo, vo tu atrakci přijít nechci, vám stejně de jen vo pár svíček, to zápálíte kdečim. Tehle stál tenkrát, když sem vám ho v padesátymčtvrtym čajznul, ňákejch pár stovek, tak já vám vod těch pár stovek vodečtu cenu toho novýho a sme si kvit, no ne? No a platit vám budu deset halířů deně, pět let.

2. Nebo jinak. Kdykoliv ke mě mužete přijít, já vám ty svíčky zapálim sám a je po problému. Kdoví, co byste s tim zapalovačem dělal, třeba byste ho draho prodal, je furt pěknej, to neni jen tak. Vostatně, určitě sám nejste čistej, ten váš pradědeček byl taky dost podezřelej, takle je to spravedlivější. Vy se starejte vo ty svíčky, k tomu zlato nepotřebujete.

3. No, nebo vám dam kulový, stejně tu se mnou každej správnej našinec souhlasí.

No ne?

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora