Ještě jednou o tom slavném peru, aneb zprávy z Finska

pátek 22. duben 2011 13:51

Už těch článků ausgerechnet o tomto ticíckráte ukázaném i popsaném peru bylo až až.  Ale člověku to jaksi nedá, když je přítomen dějinám. Ono už to tak bývá, že dějiny si propříště zapíší nějakou pitomost, zatímco události zdánlivě mnohem významnější nechají bez milosti upadnout v zapomění. Jenomže, jak říkal ve svých Moralitách sám Karel IV: přehlédne-li král nějakou drobnost, přestává drobnost být drobností.

A nebo ještě jinak: quod licet Iovi, non licet bovi...učil nás profesor Havelka na latině. Jenomže ono se rádo zapomíná, že to platí i - chceme-li zůstat u latinských příměrů - vice versa. Tedy quod licet bovi, non licet Iovi. Co je dovoleno prosťáčkovi, překládám volně, není dovoleno králi.

Včera mi volal kamarád z Finska a dlouho jsem si s ním povídal. O politice, počasí atd. Tuukka má teď dlouhou dovolenou, až do září a tak má spoustu času. A hned první věta, kterou mi do telefonu řekl, byla: člověče, nemám já tomu vašemu presidentovi poslat nějakou tužku, když nemá chudák čím psát?

 Kdepak úspěch Pravých Finů v tamních volbách, kdepak. Všude píšou o tom zašantročeném peru  a našem nešťastném králi. Ano, přátelé, je mi věru toho našeho krále (připadá mi arci, že de facto žijeme v konstituční monarchii, proti čemuž ovšem jako přesvědčený royalista nic nenamítám) líto. Tolik se snažil a snaží: rád dává najevo svou nepochybnou intelektuální převahu, zakládá si na svém důstojném vystupování a vzdělání. Mluví tisícem a jedním jazykem, čte veškerý dostupný zahraniční tisk, o kdečem je informován, prvotřídně se obléká, píše, přednáší, publikuje, ve světě i doma...Veškerou svou silou se pokouší prosadit sebe i naši malou zemi ve světě a postavit se po bok jiným velkým mužům našeho věku. A nemylte se přátelé, není v tom ode mne stín posměchu: ač s panem presidentem mnohdy nesouhlasím a mnohé jeho názory a činy mne nemálo čílí, přec jen respektuji jeho samého i úřad, který představuje.

A teď je celá ta snaha jediným okmžikem rozprášena, ztracena. Co je platné veškeré relativisování, všechno poukazování na širší kontext, vysvětlování a objasňování. Kdepak. Žádný Fin nikdy nepochopí, že propisky na kongresech si účastníci posléze rozeberou, že je to zkrátka zvyk. Ale nejen Fin, nepochopí to nikdo, kdo má demokracii a vychování k ní po generace v krvi. Kdykoli se u nás semlela nějaká ta orientálně-sovětská fraška (a že jich za ta léta bylo!), můj táta řekl: představ si to ve Finsku. V ten okamžik jsem celou tu šílenost vždycky pochopil do hloubky, neboť snáze bych si byl představil i Leninovo mausoleum na Letné.

My, kdož žijeme zde a kdož to vysvětlování slyšíme, mu snad mnohdy můžeme i rozumět, mít pro tuhle drobnost jakési lítostivé pochopení. Jenže pár metrů za našimi hranicemi už to nejen zní nesrozumitelně, ale musíte hodně napínat uši, abyste jej vůbec zaslechli. Inu, měl krutou pravdu ten Karel IV: když král opomene nějakou drobnost, přestane být drobnost drobností. Zaslouženě, nezaslouženě, co na tom sejde, když jsme všichni v ostudě až po uši.

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora