Nový článek

čtvrtek 10. červen 2010 19:33

Snad se nebudete zlobit za ještě jeden článek povolební; slibuji, že pak dám na nějakou dobu s tímhle pokoj. Moje strana se do parlamentu dostala, navíc se slušným ziskem, mám tedy pocit veskrze dobrý. Od voleb uplynulo už pár dní a co se toho zase napsalo, hlavně o kroužkování, TOP 09 a Věcí Kdovíjakých. Ale pěkně popořadě...nebojte, nebude to dlouhé.

Pan Bohumil Doležal považuje kroužkování za velmi pochybné vylepšení demokracie, vlastně rovnou za ignorantství a opovrhování politikou, jmenovitě pak stranickými sekretariáty. Ačkoli v drtivé většině případů s panem Doležalem ze srdce souhlasím, tentokrát ne. Jak by to bylo krásné, kdyby stranické sekretariáty rozuměly tomu, že dají-li na přední místa kandidátek postavy důvěryhodné a úctyhodné, nemusel by se občan obtěžovat s kroužkováním a pan Doležal by se pak nemusel rozčilovat, že voličstvo nepovažuje stranické orgány za kompetentní!

Politici, jak jsem si dřív myslel, jsou královsky placeni za kecání. Trochu jsem ale dospěl, ergo názor poopravil, uvědomiv si, že jsou placeni nikoli královsky, nýbrž celkem přiměřeně, a nikoli za kecání (to je jen nejsnazší způsob upozornění na vlastní existenci), nýbrž za to, že převezmou odpovědnost. A kdo by chtěl znova poslouchat tlachání těch, již odpovědnost přejímají jen kdy se jim to hodí? Dobře, že jsme takové vykroužkovali.

O nových stranách se pořád mluví, jako o klubku nečitelných hadů. Řekněte mi ale: v čem je nečitelný pan Schwarzenberg a v čem pan Kalousek? Jak se komu který zamlouvá, je věc jiná, oba jsou ale osobnosti předlouho známé, předlouho etablované a velmi dobře předvídatelné.

A konečně Věci Veřejné. Kdykoli kterýkoli politik cosi naznačí, mluvě třebas o jakýchsi kuloárních spekulacích, tušených vazbách na kohosi v pozadí atd, pokaždé se právem sborem ozvou novináři: ať neblábolí bez důkazů! Má-li je, ať je předloží, nemá-li, nechť pomlčí. A najednou je to jinak. Plné noviny jsou spekulací o tajemných lobbistech v pozadí, o černém kapitálu, o jakési "firmě", o vlivných členech jiných stran, až hrůza to číst. Kde však je jediný důkaz? To se pořád o něčem spekuluje, cosi se tajemně naznačuje, avšak prd se ví. Prd-li se ví, ať se i prd píše.

Nejenom Jakub Horák si všiml, že Věci Veřejné jakožto pražská strana zaměřená proti kdejakému rovněž pražskému zlořádu úspěšně funguje už drahně let, aniž kdokoli psal o nějakém tajemném pozadí, o nějakých Hrdličcích a kdovíkom ještě. Teprve s Radkem Johnem a celorepublikovou publicitou - a dlužno dodat že i úspěchem - se vše změnilo.

A pan John je vůbec zajímavý fenomén: léta věnoval odhalování všelijakých všiváren a mnohdy se neváhal pustit i do vysoce postavených a prvotřídními právníky obstoupených gaunerů a má tedy za sebou dost práce přesně téhož druhu, ve které toliko slibuje pokračovat. Z tohoto úhlu pohledu je tedy konsistentnější a věrohodnější, než kdekdo z jeho "etablovaných" kolegů.

Nejsem voličem VV a to z různých důvodů. Nelíbí se mi ale kampaně bez důkazů a vlastně kampaně vůbec. Jeden o něčem zaspekuluje, druhý to zopakuje a pro třetího už je to fakt faktoucí. Nelíbí se mi zbytečné očerňování, nelíbí se mi "zdravá" skepse. Kolik už jsme tu za ta léta měli nemorálních lumpáren, křiváren, podělanosti a hlouposti od politiků všech stran - proč by to teď mělo najednou být horší? Je snad Radek John nějaký Filip? Grebeníček? Sládek? Vondruška?? Vždyť všichni tihle parchanti za nás léta seděli či sedí v parlamentě a o všech dohromady se nenapsalo tolik a priori špatného jako o Radku Johnovi a Věcech Veřejných! Kažme a kritisujme až činy vykonané, nikoli budoucí chiméry.

A ovšem - za totéž i chvalme.

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora