O volebním systému a mizérii naší politiky

pondělí 17. květen 2010 10:09

Vy, kteří čtete moje články pravidelně, jistě víte, že se politice věnuji jen zřídka. Zase nám ovšem kvapí čas k volbám, k onomu "svátku demokracie" a s krátícím se časem přibývá všelijakých zamyšlení i nejrůznějších jiných vejšplechtů - od vzájemného osočování všech, přes debaty o volebním systému a přímé volbě presidenta až k peticím televizních "celebrit" a fejsbukovým "výzvám". Tak snad, věřím,  snesete ještě jeden vejšplecht...

Předně bych řekl, že se toho strašně moc nakecá, přičemž přemnoho těch kecalů jen bleptá tu svou nikterak se nestarajíce o argumenty (byť i hloupé) těch druhých. Politici jen málokdy dovedou kloudně debatovat, neboť si tvůrčí dialog pletou s vytvářením a prodejem vlastního obrazu. Zároveň - a to je ještě horší - jen málokdy dovedou své názory a třebas i pravdy někomu rozumně vysvětlit. Politik není politikem jen pro ty, kteří čtou chytré články v novinách, vědí co značí taková "perfidnost" nebo "breefing" a chodí v kravatě. Politik se stará o naší "polis", tedy nás má mít na paměti všechny. A všem by měl umět své názory vysvětlit. Stručně, přehledně a přátelsky.

Nemůže pak býti divu, že z toho vzniká povšechný dojem: politika je eklhaft břečka pro pár vypasených čuníků a my si raději zajdeme na pivo. Někdo na pivo, někdo na demonstraci, někdo do petice, někdo na fejsbuk. Kdo z těch všech ale k volbám?

Je jednoduché najít příčinu všeho zla. Třebas Paroubek. Vždyť je to takový funkcionářský pašík, navíc hanebný demagog a slibotechna n.p.!Kam ten nás všechny přivede! Kdepak, přátelé. Pan Paroubek je jen na naše poměry nesmírně zdatný politik, mnohem schopnější než všichni ostatní dohromady. Že to dělá způsobem poněkud křupanským? Možná - jenže alespoň nám to ukazuje míru křupanství v naší společnosti. Nadávat můžeme jak chceme, moc s tím ale nenaděláme. Jestli nás někdo někam přivede, pak ne pan Paroubek, ale jeho voliči. Před těmi nás chraniž Svatý Václav.

A nebo třeba volební systém: jakou jen bychom prý měli pevnou vládu, kdybychom vymetli to smetí malých stran a dali moc jen velkým a silným. Ano jistě. Jenže ten problém je někde docela jinde. To, že se lidé nedohodnou, totiž nikterak nevyvěrá z jejich politické či stranické příslušnosti (u nás ostatně zhusta zcela bezvýznamné), nýbrž prostě z jejich vychování, slušnosti. Nikdo není idiot jen proto, že fandí Spartě. Naše zhnusení z politiky je v největší míře zhnusením z konkrétních lidí či spíše z konkrétních a neustále se opakujících lidských nectností: nevychovanosti, neslušnosti, neschopnosti tvůrčí spolupráce. Pak tedy musíme vidět, kde je největší díra v loďce: jaké lidi politika láká a proč. Jaké schopnosti a dovednosti stranické a vůbec politické prostředí u nás oceňuje, komu umožní cestu tam a koho pošle zpět. To bude ta potíž. Vyřeší ale tohle právě změna volebního systému? To je věcí vnitrostranického rozhodování. Neštěstí je, že je tak málo lidí ve stranách. Strany tak ve skutečnosti zastupují zájmy velmi malých skupinek lidí, kteří mají zároveň téměř dokonalou jistotu provždy dobrého místa a kontroly.

Pořád ještě trpíme dědictvím minulosti: příkladem důvěryhodného člověka s nezkaleným charakterem je pořád někdo, kdo má před jménem napsáno MUDr. a za jménem adjektivum bezpartajní.

Komenský říkal, že s temnotami není zapotřebí podstupovat žádný zvláštní boj, přinese-li se světlo. Největší noční můrou našich nevyvedených politiků (přes všechnu oprávněnou skepsi máme jistě i nějaké politiky dobré ) je, že do ČSSD,ODS,TOP 09 a nebo i do nějaké malé partaje znenadání vstoupí sto tisíc svobodných občanů...

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora