Černobílé filmy

čtvrtek 24. září 2009 14:36

Do úvodu hodívá se klišé, nějaká ta zteřelá omšelina. Tak třeba: už staří Řekové...kdepak, to ne, staří Řekové ještě o filmu nevěděli nic. Tak třeba takhle: už na Guttenberga si stěžovali, že zničí lidové vypravěče. Teď - hrůzo hrůz! - budou doma lidi po večerech - považte - číst! A chudáci bratři Lumierové, jimž spílali, že provždy zničí divadlo. Nestalo se ani jedno, avšak jako klišé na začátek by to obstát mohlo.

Přece však se něco stalo, o něco jsme již téměř dokonale přišli. Abychom si ale všimli, musíme si nejdříve porovnat dva sobě blízké obory, totiž fotografii a film. Je zvláštní, že ač jsou si tolik příbuzné, jejich cesty jsou tolik jiné. Zatímco totiž fotografii zůstala téměř celá její rozmanitost, film se nám povážlivě smrskl.

Nemusíme rozlišovat filmové či fotografické žánry, nemusíme rozumět dějinám jednoho či druhého, abychom to hlavní dělení odhalili sami: barevné a černobílé. Jenomže zatímco černobílá fotografie je oborem velmi živým, uznávaným a v některých fotografických žánrech (dokument) přímo povinným, černobílý film nám téměř pošel jak stará herka. Těch pár sípavých vzdechů si nechává pro několik nadšenců a obskurní partičku avantgardních rozdíračů vlastního nitra. Tu a tam se sice zjeví černobíle natočený film v hlavní distribuci (Schindlerův seznam, Dobrou noc a hodně štěstí), ale zpravidla jsou to filmy, které černobílou škálou přibližují historické téma. Černobílý film jako standardní vyjadřovací prostředek se zkrátka nepoužívá. Taková škoda!

Podívejte se na jakýkoli starý, nejlépe předválečný černobílý film - jak oni to tenkrát uměli! Co dovedli se světlem a se stínem, co dokázali s objektivy bez transfokátoru! Ale také jak se jim to točilo! Víte, jak fantasticky na černobílém materiálu vypadá tvídové sako nebo bílé boa? Jak se temně leskne mokré okno nebo deštivá ulice? A navíc - každý pořádný filmový hrdina, každá fatálně temná diva nepustili cigaretu či dýmku z ruky. A nic nevypadá na černobílém filmu lépe než proužek dýmu v protisvětle. Stín v očích a dým od úst, lesk na sklenkách, ze tmy pod kloboukem se zalesknou oči arcilotrovy a temný stín přeletí ulicí za oknem. Blyštivé ostří, tma tmoucí. Lesklý vůz a bílý oblak prachu, nad tím černočerné nebe s bělostnými mraky, třpytící se nýtovaný trup letadla...

Každý fotograf, který o fotografování něco ví, je si dobře vědom toho rozdílu: komponovat černobílou a barevnou fotografii je asi takový rozdíl, jako komponovat skladbu pro klavír a nebo pro sólovou trubku. Každý materiál má totiž svůj svět: v téže realitě si barevný záběr hledá zcela jiné věci, zcela jiné pohledy než záběr černobílý. A někdejší mistři filmové kamery si toho byli dobře vědomi; ostatně barevný materiál se objevil už v roce 1899, nemylme se.

V poslední době se - obzvláště v zámoří - projevuje příšerný zvyk staré černobílé filmy zpětně dobarvovat, snad aby je přiblížili mladšímu publiku. Máločím se ovšem v umění nadělalo tolik paseky jako touhle snahou domněle složité dílo zjednodušit, rozumějme právě "zpřístupnit". S hrůzou si už představuji takovou zpřístupněnou Novosvětskou symfonii, přemalovanou Poslední večeři Páně a nebo přestavěnou Svatovítskou katedrálu. K něčemu takovému snad nedojde (ačkoli se zjednodušenou Rusalkou už jsme to štěstí měli), ovšem starým mistrům filmové kamery kdejaký neumětel práci kazit může. Snad nejlepší kovbojku všech dob (já vím, vy si myslíte že je to Tenkrát na západě), totiž V pravé poledne, jsme v televizi nuceni vídat už jenom barevně, aniž bychom kde mohli uvidět tu opravdovou podívanou. Namísto dokonalých černobílých komposic střídmého neširokoúhlého obrazu jsme nuceni dívat se na vyblité barvy, které dokonale boří celý umělecký záměr. Kdy nadejde čas pro modernicaci třeba Vynálezu zkázy a nebo Kristiána?

Hrůza mne jímá, nedejž Pane zahynouti nám ni budoucím.

P.S. ...a, mohu-li prosit, sešli nám zas jeden pořádný černobílý film.

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

O kdečem, všeličems a lecčems jiném a krom toho o spoustě dalších věcí. Někdy tak, jindy onak, přec jen vždy aspoň nějak, ba někdy i zcela jináč.

Hudebník a amatérský hvězdář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora